Historia
Historia Szkoły Podstawowej nr 138 wiąże się nierozerwalnie z rozwojem Rokicia. Nazwa wsi Stare Rokicie wzięła się prawdopodobnie od rosnących obficie na tym terenie wierzb rokit. Szkoła na Starym Rokiciu istniała jak świadczą zachowane dokumenty w Archiwum Województwa Łódzkiego, na wiele lat przed II Wojną Światową. Podlegała ona wtedy Inspektoratowi powiatu łódzkiego i Dozorowi Szkolnemu gminy Brus. Szkoła miała sześć oddziałów i dwóch nauczycieli. Kierownikiem szkoły w latach 30-tych był Pan Bryszewski. Nauka odbywała się wówczas w wynajętym budynku przy ulicy św. Anny 11, obecnie ulica Kutnowska. Od 1937 roku, wraz z przybyciem Pani Bronisławy Banasiak, stopień organizacyjny szkoły został podniesiony do siedmiu oddziałów. W 1938 roku zawiązał się Komitet Obywatelski budowy nowej szkoły. Jednak wybuch wojny położył temu kres. W czasie okupacji hitlerowskiej polskie szkoły zostały zamknięte, a miejscowi nauczyciele z narażeniem życia prowadzili tajne nauczanie.
Minęła okupacja, a z nią nastały lepsze czasy dla Rokicia, włączonego w skład organizmu Wielkiej Łodzi. Do inicjatywy społecznej dołączyła się państwowa. Upłynęło kilka lat i wreszcie późną jesienią 1952 roku na polach przy ulicy Franciszka powstały fundamenty nowej szkoły. Budowa obiektu odbywała się powoli, gdyż teren okazał się podmokły, trzeba było wzmocnić fundamenty. Wreszcie w 1955 roku budowa szkoły została ukończona. Odszedł pan Niedźwiedzki, a na jego miejsce mianowano pana Adama Ślusarczyka zasłużonego wychowawcę wielu pokoleń młodzieży. W 1961 roku nowym kierownikiem szkoły został pan Stanisław Radziewicz. Więcej informacji z tego okresu można znaleźć w kronikach szkolnych.
W roku szkolnym 1970/1971 naszej szkole nadano uroczyście imię Leopolda Staffa. W roku szkolnym 1999/2000 w wyniku reformy oświaty szkoła przeszła na system sześcioklasowy. Po raz ostatni do szkoły uczęszczali uczniowie klas ósmych. Odtąd po zakończeniu nauki w szkole podstawowej szóstoklasiści przechodzą do nowo utworzonych 3-letnich gimnazjów.
W roku 2019 przeprowadzono kolejną reformę w oświacie, w wyniku której zlikwidowano gimnazja. Od 1 września 2019 dzieci ponownie zaczęły naukę w szkole podstawowej z ośmioma oddziałami.